Szerződésátruházás: miként ruházható át a szerződéses pozíció?

Szerződésátruházás: miként ruházható át a szerződéses pozíció?

2020-10-01 13:41:00

Előfordulhat, hogy egy már  megkötött szerződés tekintetében szükség van arra, hogy az egyik fél  szerződéses pozícióját, annak összes jogával és kötelezettségével együtt egy harmadik fél vegye át. Ebben az esetben beszélünk szerződésátruházásról. Szerződésátruházás esetén nem csak a szerződésből származó egyes jogok és kötelezettségek szállnak át, hanem a teljes szerződéses pozíció. Mit érdemes  tudni a szerződésátruházásról?  


A szerződéses pozíció átruházása

Amennyiben szerződésátruházásra kerül sor, ez mindig legalább 3 szereplő részvételét igényli. Egyrészt az a fél, aki a szerződésből kilép, másrészt a szerződésbe belépő fél, harmadrészt pedig, aki a szerződésben marad.

A szerződéses pozíció átruházásához értelemszerűen mindhárom érintett megegyezésére szükség van. Nem lehetséges tehát, hogy az egyik szerződő fél egyoldalú döntésével ruházza át a szerződésben betöltött pozícióját.

A szerződésátruházás következménye, hogy a szerződésből kilépő fél helyébe belép a megállapodásban meghatározott harmadik személy. Maga a szerződés egyébként változatlanul fennmarad. Ez azt jelenti, hogy a szerződésbe belépő felet megilletik mindazon jogok, és terhelik mindazon kötelezettségek, amelyek a szerződésből kilépő felet a szerződésben maradó féllel szemben a szerződés alapján megillették és terhelték. Ennek korlátja, hogy a kilépő felet és a szerződésben maradó felet egymással szemben a szerződésen kívüli, egyéb viszonyukból megillető követeléseket a belépő fél nem érvényesítheti (nem számíthatja be) a bent maradóval szemben, és a bent maradó fél sem a belépővel szemben.


A biztosítékok  sorsa szerződésátruházás esetén

Fontos kérdés, hogy szerződésátruházás esetén mi lesz a sorsa a belépőre átszálló jogok és kötelezettségek biztosítékaival?

A törvény erre vonatkozóan úgy rendelkezik, hogy fennmarad a szerződésbe belépő félre átszálló jogosultság biztosítéka.

Ugyanakkor a belépő félre átszálló kötelezettség teljesítésének biztosítéka megszűnik, kivéve, ha a biztosíték kötelezettje a szerződésátruházáshoz hozzájárul. Például: ha egy kölcsöntartozás teljesítését kezességgel biztosították, és a hitelező személyében történik szerződésátruházás, akkor a kezesség fennmarad. Ha viszont az adósi pozícióban történik szerződésátruházás, akkor a kezesség csak abban az esetben marad fenn, ha az átruházáshoz a kezes is hozzájárult. Ennek nyilvánvaló oka, hogy a kezes szempontjából nem mindegy, hogy ki az adós (pl. mennyire fizetőképes).


A szerződésátruházáshoz való előzetes hozzájárulás  

Szerződésátruházás esetén mindig szükséges a szerződésben maradó fél beleegyezése. Ennek beszerzése sok esetben a szerződésátruházás kényes pontja lehet.

A helyzet egyszerűsítése érdekében lehetőség van arra, hogy a szerződésben maradó fél a hozzájáruló nyilatkozatát előzetesen megtegye. Ha a hozzájáruló nyilatkozatot a szerződésben maradó fél előre megtette, akkor őt csak értesíteni kell a szerződésátruházásról. Ebben az esetben az értesítéssel már életbe lép a szerződésátruházás, újabb hozzájárulás már nem szükséges a szerződésben maradó féltől.

Az előzetes hozzájárulás megtehető magában a felek között létrejött szerződésben vagy külön nyilatkozatban is. Az előzetes hozzájárulás lehet visszavonható vagy visszavonhatatlan. Ha a nyilatkozat megtételekor a szerződésben maradó fél nem nyilatkozik arról, hogy a hozzájárulása visszavonható, akkor azt visszavonhatatlannak kell tekinteni. Természetesen a visszavonható hozzájárulás sem azt jelenti, hogy a szerződésátruházásról való értesítést követően is visszavonhatná a hozzájárulást. Erre kizárólag az értesítést megelőzően kerülhet sor.

A biztosíték kötelezettje szintén előzetesen hozzájárulhat ahhoz, hogy a szerződésbe belépő félre átszálló kötelezettség biztosítéka fennmaradjon. A biztosíték kötelezettje szintén fenntarthatja a hozzájárulás visszavonásának jogát, és őt is értesíteni kell a szerződésátruházásról.


A szerződésátruházás és az  engedményezés/tartozásátvállalás

A szerződésátruházás az engedményezéssel és a tartozásátvállalással rokon, de nem teljesen feleltethető meg ezeknek. A fő különbség, hogy szerződésátruházás esetén a komplett szerződéses pozíció átruházásra kerül, annak valamennyi jogosultságával és kötelezettségével együtt. Ezzel szemben engedményezésnél csak a szerződésből származó meghatározott jog, követelés került átadásra külső személynek. Tartozásátvállalásnál pedig csak a szerződésből származó meghatározott követelést vállal át a harmadik személy. Így utóbbi esetben nem változnak meg a szerződéses pozíciók, nem lép be új személy a szerződésbe.

Érdemes tudni, hogy ahol a szerződésátruházásra a Polgári Törvénykönyv külön szabályokat nem tartalmaz, ott a jogok tekintetében az engedményezés, a kötelezettségek tekintetében a tartozásátvállalás szabályait kell megfelelően alkalmazni.

 

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

 

A megbízható jogi képviselő

 

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu

Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest

JOGI ISMERETEK
Meg kell-e téríteni a bérlői beruházás értékét?
Meg kell-e téríteni a bérlői beruházás értékét?
Bérleti szerződések esetén előfordul, hogy a bérlő olyan munkálatokat végez a bérleményben, amely annak értékét növeli. Különösen ingatlanbérlet esetén szokott felmerülni, hogy a bérlő által a bérlet időtartama alatt végzett beruházásokkal, felújításokkal miként kell elszámolni. Miként kerülhet sor az értéknövekedés megtérítésére? Meg kell-e téríteni a bérlői beruházás értékét?
Mire számíthat az ingatlan tulajdonosa, ha téves az ingatlan-nyilvántartási térkép?
Mire számíthat az ingatlan tulajdonosa, ha téves az ingatlan-nyilvántartási térkép?
Előfordulhat, hogy az ingatlan tényleges, természetbeni határvonala nem egyezik a térképen található határvonalakkal? Mi lehet a hiba oka? Lehet, hogy téves az ingatlan-nyilvántartási térkép? Mire számíthat ilyen esetben az ingatlan tulajdonosa?
Mire számíthat az ingatlan tulajdonosa, ha téves az ingatlan-nyilvántartási térkép?
Mire számíthat az ingatlan tulajdonosa, ha téves az ingatlan-nyilvántartási térkép?
Előfordulhat, hogy az ingatlan tényleges, természetbeni határvonala nem egyezik a térképen található határvonalakkal? Mi lehet a hiba oka? Lehet, hogy téves az ingatlan-nyilvántartási térkép? Mire számíthat ilyen esetben az ingatlan tulajdonosa?
Mit érdemes tudni a túlépítés szabályairól?
Mit érdemes tudni a túlépítés szabályairól?
Telekszomszédok viszonylag gyakran ütköznek olyan problémába, hogy az egyik telken álló épület egy része átlóg a szomszédos telekre. Mi a túlépítés? Mit érdemes tudni a szabályairól? Milyen lehetősége van túlépítés esetén a szomszédos ingatlan tulajdonosának?