Ingatlan adásvételről egyszerűen, szakszerűen és érthetően 2. rész

Ingatlan adásvételről egyszerűen, szakszerűen és érthetően 2. rész

2022-03-21 14:57:58

Jelenirat azért készült, hogy segítséget és tájékoztatást nyújtson az alapvető kérdésekben az ingatlant eladni, illetve venni szándékozók számára. 


  • Ha valamelyik szerződő fél meghatalmazott  útján kíván eljárni az adásvételi szerződés aláírása során, akkor a meghatalmazást is ügyvéd által ellenjegyzett okiratba kell foglalni és eredeti példányát csatolni kell a földhivatali eljárásban. Nem feltétel, hogy a meghatalmazást ugyanaz az ügyvéd jegyezze ellen, mint aki az adásvételi szerződést.
  • Közös tulajdonban álló ingatlan esetén, ha csak az egyik tulajdonostárs értékesíti tulajdoni hányadát, akkor a többi tulajdonostársnak elővásárlási joga van, azaz az adásvételi szerződés szerinti feltételekkel és vételáron a vevő előtt veheti meg az ingatlanhányadot, amennyiben a szerződéstervezet átvétele után a megadott határidőn belül nyilatkozik, hogy élni kíván elővásárlási jogával.
  • Társasházi lakás, vagy lakásszövetkezeti lakás esetén nagyon fontos tényező, hogy a társasházi  alapító okirat, vagy a lakásszövetkezeti alapszabály biztosít-e elővásárlási jogot az ingatlanra, mert ha igen, akkor főszabály szerint minden elővásárlási jogosulttal közölni kell a szerződéstervezetet azzal, hogy megfelelő határidőn belül nyilatkozatot tehet, hogy élni kíván-e elővásárlási jogával, vagy előzetesen be kell szerezni az elővásárlási jogosultak elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatát.
  • Az ingatlan adásvételi szerződés kötelező eleme a felek állampolgársági nyilatkozata. A szerződő felek amellett, hogy nyilatkoznak arról, hogy nagykorú magyar állampolgárok, azt is kijelentik, hogy cselekvőképesek és szerződéskötési képességük nincs korlátozva.
  • Az ingatlan birtokbaadásának  időpontja is feltüntetésre kerül az adásvételi szerződésben, melyet a felek szabadon határozhatnak meg, de a birtokbaadásra szokás szerint a vételár-, több részletben fizetés esetén pedig az utolsó vételárrészlet megfizetését követően kerül sor.
  • Az adásvételi szerződésben kötelező feltüntetni a szerződés felek általi aláírásának és ügyvéd általi ellenjegyzésének helyét és idejét és az eljáró ügyvéd KASZ számát is.

Budapest, 2022. február 24.

Dr. Buda Belián ügyvéd


Ha ingatlanjogi szaktanácsra lenne szüksége - vegye igénybe jogi tanácsadás szolgáltatásunkat!

Bevezető jogi tanácsadásunk keretén belül rendelkezésére állunk és érthetően, gyorsan és megbízhatóan segítünk Önnek kérdései megválaszolásában, jogi problémájának megoldásában.


JOGI TANÁCSADÁS





JOGI ISMERETEK
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Hogyan lehetséges a termőföld elbirtoklása?
Ingatlanok tulajdonjogát elbirtoklás útján is meg lehet szerezni. Ez alól nem kivétel a termőföldnek minősülő ingatlan sem. Azonban a termőföld sajátos jogi helyzetére tekintettel érdemes tisztában lenni a termőföld elbirtoklásának speciális szabályaival is. Hogyan lehetséges a termőföld elbirtoklása?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
adásvételi szerződés
Mi fán terem a függőben tartás ingatlan adásvételnél?
Ingatlan vásárlásakor sok esetben találkozhatunk az adásvételi szerződésben a tulajdonjog fenntartással vagy a függőben tartással. Korábbi cikkünkben már közelebbről megismerkedtünk a tulajdonjog fenntartással. Most a függőben tartás témakörét vizsgáljuk meg közelebbről.