Ingatlan adásvételről egyszerűen, szakszerűen és érthetően 1. rész

Ingatlan adásvételről egyszerűen, szakszerűen és érthetően 1. rész

2022-03-08 12:45:24

Írásunkkal segítséget és tájékoztatást nyújtunk az alapvető kérdésekben az ingatlant eladni-, illetve venni szándékozók számára.



  • án a tulajdonjog földhivatali bejegyzéséhez kizárólag közokirat vagy ügyvéd által ellenjegyzett szerződés szolgálhat, azaz enélkül nem lehetséges az ingatlan adásvétel.

  • Az ügyvédet a gyakorlat szerint általában a vevő kéri fel az ingatlan adásvétel lebonyolítására, és ő is fizeti ennek ügyvédi munkadíját, de a felek megállapodhatnak ettől eltérően is.

  • Az adásvételi szerződéshez szükség van minden fél személyi igazolványán, lakcímkártyáján és adókártyáján található adatokra, és ezen okiratokat a szerződéskötés aláírásánál is be kell mutatni az eljáró ügyvédnek az azonosítás érdekében, ezért az érvényes fent megjelölt okiratok hiányában nem lehetséges a szerződéskötés.

  • Az ügylethez szükség van még az adásvétel tárgyát képező ingatlan tulajdoni lapjára, melyből megállapíthatók az ingatlan pontos adatai, valamint az, hogy van-e teher az ingatlanon. Előbbiek a szerződés részét képezik. A tulajdoni lapot az eljáró ügyvédnek a szerződéskötés napján kötelező ismét lekérnie, hogy lássa, hogy az eltelt időben nem történt-e változás.

  • A feleknek meg kell határozniuk az ingatlan vételárát és a vételár megfizetésének módját. A vételár alapján számítandó ki az eladó esetleges személyi jövedelemadó fizetési, és a vevő illetékfizetési kötelezettségének mértéke.

  • Ha a vevő a vételár megfizetéséhez bankkölcsönt szeretne igénybe venni, akkor az ügyvédnek szüksége van az adásvételi szerződéshez a kölcsönt folyósító bank nevére, mivel a bankok egyedileg meghatároznak bizonyos feltételeket, melyeknek mindenképpen szerepelnie kell az adásvételi szerződésben a kölcsön folyósításához.

  


Dr. Buda Belián ügyvéd


Ha ingatlanjogi szaktanácsra lenne szüksége - vegye igénybe jogi tanácsadás szolgáltatásunkat!

Bevezető jogi tanácsadásunk keretén belül rendelkezésére állunk és érthetően, gyorsan és megbízhatóan segítünk Önnek kérdései megválaszolásában, jogi problémájának megoldásában.


JOGI TANÁCSADÁS

JOGI ISMERETEK
Mire számíthat az ingatlan tulajdonosa, ha téves az ingatlan-nyilvántartási térkép?
Mire számíthat az ingatlan tulajdonosa, ha téves az ingatlan-nyilvántartási térkép?
Előfordulhat, hogy az ingatlan tényleges, természetbeni határvonala nem egyezik a térképen található határvonalakkal? Mi lehet a hiba oka? Lehet, hogy téves az ingatlan-nyilvántartási térkép? Mire számíthat ilyen esetben az ingatlan tulajdonosa?
Új szabályok önkényes lakásfoglalók esetén
Új szabályok önkényes lakásfoglalók esetén
Korábban már foglalkoztunk azzal, hogy peres eljárás mellőzésével miként üríthető ki az önkényesen elfoglalt lakás. Az Alkotmánybíróság egy közelmúltban hozott határozata következtében 2023. szeptemberétől változások történtek az önkényes lakásfoglalók esetén. Melyek az önkényesen elfoglalt lakás kiürítésének új szabályai?
Magánokirat vagy közokirat? – A legfontosabb tudnivalók
Magánokirat vagy közokirat? – A legfontosabb tudnivalók
Gyakran lehet hallani, hogy valamely szerződést vagy nyilatkozatot teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba kell foglalni. Az okiratok egyes típusainak különös jelentősége lehet például az okiratok bizonyító ereje, a szerződések érvényessége vagy végrehajtósága szempontjából. Mit jelent a magánokirat és a közokirat? Mit érdemes tudni az okiratokról?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?