Ingatlan adásvételről egyszerűen, szakszerűen és érthetően 1. rész

Ingatlan adásvételről egyszerűen, szakszerűen és érthetően 1. rész

2022-03-08 12:45:24

Írásunkkal segítséget és tájékoztatást nyújtunk az alapvető kérdésekben az ingatlant eladni-, illetve venni szándékozók számára.



  • án a tulajdonjog földhivatali bejegyzéséhez kizárólag közokirat vagy ügyvéd által ellenjegyzett szerződés szolgálhat, azaz enélkül nem lehetséges az ingatlan adásvétel.

  • Az ügyvédet a gyakorlat szerint általában a vevő kéri fel az ingatlan adásvétel lebonyolítására, és ő is fizeti ennek ügyvédi munkadíját, de a felek megállapodhatnak ettől eltérően is.

  • Az adásvételi szerződéshez szükség van minden fél személyi igazolványán, lakcímkártyáján és adókártyáján található adatokra, és ezen okiratokat a szerződéskötés aláírásánál is be kell mutatni az eljáró ügyvédnek az azonosítás érdekében, ezért az érvényes fent megjelölt okiratok hiányában nem lehetséges a szerződéskötés.

  • Az ügylethez szükség van még az adásvétel tárgyát képező ingatlan tulajdoni lapjára, melyből megállapíthatók az ingatlan pontos adatai, valamint az, hogy van-e teher az ingatlanon. Előbbiek a szerződés részét képezik. A tulajdoni lapot az eljáró ügyvédnek a szerződéskötés napján kötelező ismét lekérnie, hogy lássa, hogy az eltelt időben nem történt-e változás.

  • A feleknek meg kell határozniuk az ingatlan vételárát és a vételár megfizetésének módját. A vételár alapján számítandó ki az eladó esetleges személyi jövedelemadó fizetési, és a vevő illetékfizetési kötelezettségének mértéke.

  • Ha a vevő a vételár megfizetéséhez bankkölcsönt szeretne igénybe venni, akkor az ügyvédnek szüksége van az adásvételi szerződéshez a kölcsönt folyósító bank nevére, mivel a bankok egyedileg meghatároznak bizonyos feltételeket, melyeknek mindenképpen szerepelnie kell az adásvételi szerződésben a kölcsön folyósításához.

  


Dr. Buda Belián ügyvéd


Ha ingatlanjogi szaktanácsra lenne szüksége - vegye igénybe jogi tanácsadás szolgáltatásunkat!

Bevezető jogi tanácsadásunk keretén belül rendelkezésére állunk és érthetően, gyorsan és megbízhatóan segítünk Önnek kérdései megválaszolásában, jogi problémájának megoldásában.


JOGI TANÁCSADÁS

JOGI ISMERETEK
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
adásvételi szerződés
Mi fán terem a függőben tartás ingatlan adásvételnél?
Ingatlan vásárlásakor sok esetben találkozhatunk az adásvételi szerződésben a tulajdonjog fenntartással vagy a függőben tartással. Korábbi cikkünkben már közelebbről megismerkedtünk a tulajdonjog fenntartással. Most a függőben tartás témakörét vizsgáljuk meg közelebbről.
ingatlan adásvétel
Mit jelent a tulajdonjog fenntartás ingatlan adásvételnél?
Ingatlan adásvétel során sokszor találkozhatunk két fogalommal: tulajdonjog fenntartás vagy függőben tartás. Mit jelentenek ezek és mire valók? Ebben a cikkben a tulajdonjog fenntartást járjuk körbe.
ingatlan árverése
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?
A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után?