A jótállás szabályainak változása 2021-től

A jótállás szabályainak változása 2021-től

2021-01-07 17:59:19

A szavatosság  mellett a jótállás a hibás teljesítésért való felelősség egyik formája. A jótállásra  a mindennapokban gyakran a „garancia” megnevezést is szokták használni. Szemben  a szavatossággal,  a jótállás nem minden termék vagy szolgáltatás esetén kötelező. Csak akkor, ha  jogszabály ezt előírja vagy a jótállást nyújtó saját maga vállalja. A jótállásra  vonatkozó előírások jelentősen módosulnak 2021. elejétől. Melyek a fontosabb  változások?


A jótállási idő módosulása

A kötelező jótállásra vonatkozó kormányrendeletben szereplő tartós fogyasztási cikkekre eddig egységesen érvényes 1 éves jótállási időt sávosan meghatározott jótállási idő váltja fel 2021-től.

A jótállási idő a termék eladási árától függően a következőképp alakul:

  • 10 000 forinttól 100 000 forintig terjedő eladási árig: 1 év
  • 100 000 forintot meghaladó, de legfeljebb 250 000 forintos eladási árig: 2 év
  • 250 000 forint feletti eladási ár esetén: 3 év

Módosulnak a jótállási határidő számításának szabályai is. A jótállási határidő kezdete főszabály szerint:

  • a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadása, vagy
  • ha az üzembe helyezést a vállalkozás vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napja.
  • Ez a szabály az új évtől kiegészül azzal, hogy a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja, ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított 6 hónapon túl helyezteti üzembe.

Újonnan bevezetett rendelkezés, hogy amennyiben a termék javítására kerül sor, a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.


A jótállás körében bővül a tartós fogyasztási  cikkek köre

A kormányrendelet kibővíti azon termékek körét, amelyekre kötelező jótállás vonatkozik. Így tartós fogyasztási cikknek számítanak 2021-től például a 10 000 forint eladási ár feletti nyílászárók, árnyékolástechnikai eszközök (redőny, reluxa, napellenző stb.), a kaputelefon, riasztóberendezés, garázskapu, zuhanykabin, kád, csaptelep, napkollektor, drónok.


Elektronikus jótállási jegy is adható

2021-től arra is van lehetőség, hogy a vállalkozás elektronikusan adja át a jótállási jegyet a fogyasztónak. Ha a jótállási jegy elektronikus úton kerül átadásra, ezt legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon kell megtennie a vállalkozásnak. Az elektronikus átadás történhet:

  • a jótállási jegyet tartalmazó dokumentum közvetlen megküldésével, vagy
  • a jótállási jegy letölthetővé tételével.

Kibővült a jótállási jegy kötelező tartalma azzal, hogy a jótállási jegyen szerepelnie kell a vállalkozás bélyegzőlenyomatának, és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírásának. Elektronikus dokumentumon való átadás esetén a jótállási jegynek az elektronikus aláírást kell tartalmaznia.


A jótállás érvényesítése

A kötelező jótállásról szóló kormányrendelet ezentúl kifejezetten előírja, hogy a jótállás érvényesítésének nem szabható feltételéül, hogy a fogasztó a termék felbontott csomagolását visszaszolgáltassa.

A jogi szabályozás eddig is tartalmazta, hogy a vállalkozásnak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést 15 napon belül elvégezze. Ez az előírás kiegészült azzal, hogy ha a kijavítás vagy csere időtartama meghaladja a 15 napot, akkor a vállalkozás köteles tájékoztatni a fogyasztót ennek várható időtartamáról. A fogyasztó előzetes beleegyezésével a tájékoztatás elektronikus úton, vagy a fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas más módon is megadható.

A hibás fogyasztási cikk cseréjére, illetve a vételár visszafizetésére további részletszabályok kerültek bevezetésre. Ha az első alkalommal történő javítás során megállapítást nyer, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni, kivéve, ha a fogyasztó másként rendelkezik.

 

Ha a jótállási időtartam alatt a termék három alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik, akkor 8 napon belül ki kell cserélni. Ennek feltétele, hogy a fogyasztó a termékkel kapcsolatban másként nem rendelkezik, valamint nem igényli a vételár arányos leszállítását vagy nem kívánja a fogyasztási cikket a vállalkozás költségére kijavítani vagy mással kijavíttatni.

A vállalkozás akkor is köteles a fogyasztási cikk 8 napon belüli kicserélésére, ha a cikk kijavítására a kijavítási igény közlésétől számított 30. napig nem kerül sor, és a fogyasztó eltérően nem rendelkezik.

A fenti esetekben, ha a cserére nincs lehetőség, akkor a vállalkozás köteles a vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni. E különleges szabályok egyes tartós fogyasztási cikkekre nem érvényesek, így többek között személygépkocsira, lakóautóra, lakókocsira, elektromos kerékpárra, elektromos rollerre, quadra, motorkerékpárra.


Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

 

A megbízható jogi képviselő

 

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu

Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest


GAZDASÁG
Megérkezett a kormány legszebb ajándéka a családoknak: jöhet az 58 + 30 millió!
Megérkezett a kormány legszebb ajándéka a családoknak: jöhet az 58 + 30 millió!
Palkó István 2023. november 02. 06:05​Verhetetlen lesz jövőre a falusi CSOK, az új CSOK Plusz és a babaváró hitel kombinációja. Egy három gyermeket vállaló, kistelepülésen családot alapító fiatal házaspár akár 58 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 30 millió forint visszatörlesztendő kedvezményes hitelt vehet igénybe – számolta ki a Portfolio. A két gyermeket vállalóknál ugyanez 24 + 28, az egy gyermeket vállalóknál 6 + 26 millió forint lehet. Bemutatjuk, hogy jönnek ki ezek a számok, és miként optimalizálhatók a nagy összegű támogatások a családalapítás előtt álló fiatal házaspárok számára.
kiadó lakás
A lakásárak után a lakbérek emelkedése is megállt
Megtorpant a lakbérek több mint másfél éve tartó emelkedése szeptemberben: országosan és Budapesten egyaránt stagnáltak az előző hónaphoz képest. A fővárosban közel negyedével voltak magasabbak a kínálati díjak az előző év azonos időszakinál, ezen belül a pesti belső kerületekben történt a legnagyobb mértékű, 27 százalékos emelkedés. Az országos lakbérindex 18, a budapesti 15 százalékkal haladta meg a járvány előtti, 2020. januári csúcsot, reálértéken azonban 7,9, illetve 11 százalékkal elmaradtPortfolio 2022. október 25. 09:19
új lakás építés
Lakásáfa: mindenki megnyugodhat, jön az újabb haladék
Egy új javaslat értelmében a 2024 végéig meghosszabbított kedvezményes lakásáfa akár 2028. december 31-ig is alkalmazható lesz, ha az építést 2024 végéig bejelentik, vagy eddig megszerzik az engedélyt - jelentette be Varga Mihály, pénzügyminiszter Facebook oldalán. Fontos kérdés tisztázódik ezáltal, mivel az építés bejelentésének (vagy az engedély megszerzésének) határidejének kitolása után nem volt egyértelmű, hogy a 2026-os építés befejezési határidő is módosul-e. A javaslatot ősszel tárgyalja.Portfolio2022. augusztus 30. 09:51
lakás piac
Enyhe erősödés a hazai lakáspiacon: ennyi lakás cserélt gazdát a nyár utolsó hónapjában
A Duna House közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB), amely szerint 2022 augusztusában, országosan 9748 lakóingatlan cserélt tulajdonost. Ez erősebb ugyan az egy hónappal korábbi mélyponthoz képest, de az előző év azonos időszakánál még mindig 14 százalékkal gyengébb.Portfolio2022. szeptember 01. 15:24